"Csak találgathatjuk, hogy mennyi kiváló városfénykép veszett el mára azok közül, melyek a 19. század végén, a fotográfia és Budapest első fénykorában készültek. Tekintélyes mennyiség, annyi biztos. De akárhány maradt is volna meg, akkor is hiányos lenne a képi emlékezetünk a nagyvárosi fejlődés árnyoldalairól, az „alsóbb néposztályok” életkörülményeiről, a nyomor bugyrainak mélyeiről. Szokás ezt a korabeli fototechnika korlátainak tulajdonítani, de hiányzott a társadalmi megrendelés is. Így hát mindig öröm, ha szélesebb körben is megismertethetünk egy-egy olyan fotómatuzsálemet, mely az város rejtettebb zugaiba enged némi betekintést.
Ilyen ez a Kiscelli Múzeumban őrzött bőrkötéses, rézveretekkel és a székesfőváros címerével ékesített jókora album is. Címlapján aranyozott betűkkel ez áll: Hajléktalanok Menhelye Budapesten – Maison de refuge à Budapest. Benne tizenkét díszkeretes kartonra kasírozott felvétel, a Hajléktalanok Menhelye Egylet által alapított négy menház képei.
Klösz György: Hajléktalanok Menhelye Budapesten. Album. BTM Kiscelli Múzeum
A fényképek kültelkeken álló, egyszerű homlokzatú, egyemeletes épületeket és azok még puritánabb enteriőrjeit mutatják. Vaságy, szalmazsák, lópokróc a hálókban, lábmosó kőmedence és fali csap a tisztálkodó helyiségben, durván ácsolt lócák, köpőládák a melegedőben, félhomályos estéket sejtető, csupasz végű gázlángcsövek a mennyezeteken.
Melegedő, Klösz György felvétele, BTM Kiscelli Múzeum
Szigorú célirányosság és költségkímélés mindenütt. Leggazdagabb még a felvételi helyiség berendezése. Középen csizmahúzók, itt kellett ugyanis a lábbelit gyékénypapucsra cserélni. Körben számozott szekrények, ahová a levetett cipőt, s ha volt egyéb értékük, azt is bezárhatták a szállóvendégek. Hátrább a felügyelő asztala, ahol az egy éjszakai nyugodalmat jelentő bádogtantuszt megválthatták 6 krajcárért."
Fogadóhelyiség, Klösz György felvétele, BTM Kiscelli Múzeum
Az album felvételeit az épp ma 100 éve halott Klösz György készítette. Budapest vizuális krónikása ugyanis aktív tagja volt a menhelyeket alapító és működtető egyletnek.
Sándor P. Tibor imént idézett írása Klösz albumáról hamarosan olvasható a júliusi Apertúrában - honlapunkon.