Közelítünk.
Már megint egy katasztrófa. A Titanic, a Hindenburg és a Lusitania balsorsának felemlegetése - s a tragédiáról készült képek minapi zuhataga - után nehéz újat mondani, és most mégis megpróbálom.
A Vasárnapi Újság 1902. május 18-i számában Cholnoky Jenő így kezdte Martinique című cikkét:
"A Kis-Antillák szigetsorának egyik gyöngyszemét, a francziák egyik legszebb gyarmatát, Martinique szigetét rémületes csapás érte. A hogy hajdan a Vezúv eltemette Pompeit, a hogy a Krakatoa, szétrobbanva, hamuesővel borította el környezetét, úgy kezdte újra rég megszüntetett működését a Pelée hegy s egy hatalmas kitöréssel kivetve a hegy tetejét, néhány óra, talán néhány percz alatt tüzes hamu alá temette a sziget virágzó fővárosát."
A tűzhányó kitöréséről, a gyilkos izzófelhőről, s ezrek villámgyors haláláról részletes leírások olvashatók, most azonban lássuk, milyen képek maradtak az eseményről. Már Cholnoky is felhasznált ismertetésében egy képpárt (Fort-de-France mezői a cyclon pusztítása előtt és után), mely a pusztítással, az "előtt" és "után" szakadékával szembesít. (Ez a fotó veleje, ne feledjük.)
Az alábbi képre kattintva több mint félszáz felvételt találunk a romba dőlt St Pierre városáról.
A vulkánkitörés rémisztő eseménye a dokumentum és a sajtófotó köréből kilépve igen hamar a fikció világába is eljutott. Georges Mélies, a mágus filmkészítő ugyanis trükkös rövidfilmjében ekképpen mutatta be a katasztrófát.
- f -